עכבר

עכבר(מחשב)

עכבר הוא אמצעי קלט מסוג "אמצעי הצבעה", המאפשר למשתמש במחשב לשלוט בתנועות סמן על צג המחשב ולבצע פעולות שונות בממשק המשתמש של תוכנות המחשב. להבדיל מהפעלת המחשב באמצעות מקשי המקלדת, מאפשר העכבר הפעלה של המחשב על פי דימוי תנועות ידו של המשתמש במרחב על גבי מרקע המחשב.

העכבר הוא אמצעי חומרה קטן, הכולל אמצעי מכני או אופטי לזיהוי תנועת העכבר על גבי המשטח שעליו הוא מונח, וכן מספר כפתורים (שניים בדרך כלל). תנועת העכבר על המשטח מתורגמת בדרך כלל לתנועה של מצביע במישור הצג (המסך).

עכבר המחשב קיבל את שמו הודות לגודלו וצורתו, שיחד עם החוט המחבר אותו למארז המחשב מזכירים את העכבר החי.

קצת היסטוריה על עכבר למחשב

היסטוריה זה תמיד דבר שחשוב לדעת וללמוד אז קצת היסטוריה על עכבר למחשב:

העכבר הומצא בשנת 1963 על ידי דאגלס אנגלברט ממכון המחקר של סטנפורד (בשנת 1997 הוענק לאנגלברט פרס טיורינג, על תרומה זו ואחרות לפיתוחממשק המשתמש). זה היה עכבר מגושם יחסית לעכבר בן ימינו, ובעל מנגנון שונה מעט: זיהוי תנועת העכבר נעשה באמצעות שני גלגלים שהיו בתחתיתו. בגרסה מאוחרת יותר, שפותחה בתחילת שנות ה-70 על ידי ביל אינגליש מזירוקס פארק, הוחלפו הגלגלים בכדור. מאוחר יותר הוחלף הכדור במנגנון המזהה את תנועת העכבר באופן אופטי, על ידי חיישן בתחתית העכבר. שכלול נוסף בעכבר הוא החלפת החוט המחבר אותו למחשב בחיבור באמצעות קשר אלחוטי, הופך את השימוש לנוח יותר.

משטח לעכבר

משטח לעכבר משטח לעכבר העשוי לרוב גומי או בד ומיוצר במגוון צורות וגדלים ועיצובים.

למשטח יש מספר מטרות. הראשונה שבהם היא להפחית את החיכוך של העכבר עם השולחן ולספק סביבת עבודה שקטה יותר. בנוסף, משטחים מגנים על החיישן של העכבר ועל הרגליים המייצבות את העכבר מפני שחיקה ולעתים מספקים תמיכה אורגונומית עבור כף היד.

סוגים של עכברים למחשב

עכבר רגיל-הממשק הקלאסי של העכברים מורכב מהעכבר עצמו, יחד עם שני כפתורי שליטה עיקריים, מיועדים לאצבע הגדולה ולאמה.

עכבר רגיל אלחוטי- עכבר בעיצוב רגיל, אולם בניגוד לכזה, עכבר זה עובד ללא כבלים. הוא מאפשר עבודה מאוד נוחה, ללא כבל מפריע. עכברים אלה זקוקים לבסיס אשר מחובר למחשב, אשר קולט את השדר מהעכבר ומתרגם אותו לפקודות אל המחשב

עכבר גולת שליטה – Track Ball: העיצוב של עכבר זה שונה מהותית מהעכבר הרגיל. במקום להזיז את העכבר על גבי משטח העבודה, קבועה בעכבר גולה גדולה, אותה מזיזים באמצעות האצבעות או הבוהן. תחת הגולה נמצאים חיישנים הסורקים את התנועה ומתרגמים את הקלט לתנועה על גבי המסך

עכבר עבור שחקנים- ישנם עכברים המוגדרים כעכברים ייעודיים עבור קהילת השחקים ("גיימרים"). אנשים אלו דורשים עכברים מדויקים מאוד, עם עדיפות לעכברי לייזר עם מספר גדול יותר של חיישנים, כאשר כל חיישן דוגם תמונה גדולה ככל האפשר. עיצוב העכבר צריך להיות נוח לאחיזה ממושכת ומאווררת.

עכבר עבור מחשבים ניידים- ישנם הרבה עכברים המיועדים בעיצובם למחשב נייד. עכברים אלה קלים וקטנים יותר, על מנת להיכנס בקלות לתיק של הנייד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *